Kdy budete mít nárok na důchod a jak bude vysoký? ČSSZ nabízí aplikaci, která vše spočítá
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí důchodovou aplikaci, která vypočítá aktuální odhad výše starobního důchodu, informuje o odchodu do starobního důchodu a také nabízí kontrolu započtené doby důchodového pojištění.
07.02.2022
Dítě zůstane kvůli mimořádnému ředitelskému volnu doma? I tady máte nárok na ošetřovné
Pokud se pandemická situace ve škole výrazně zhorší, mají ředitelé nově možnost využít 10 dnů volna ve školách či distanční výuku. Pokud se tak stane a dítko je nuceno zůstat doma, je možné žádat o ošetřovné.
07.02.2022
Poměrný koeficient v DPH: K čemu slouží a jak ho správně vypočítat?
Plátci daně z přidané hodnoty, kteří využívají přijatá zdanitelná plnění i pro svou soukromou spotřebu, musí při nároku na odpočet daně použít tzv. poměrný koeficient. K čemu slouží a jak jej správně stanovit?
07.02.2022
Podání přiznání k dani z nemovitých věcí: Sice po termínu, ale dnes ještě bez sankcí
Nejzazšní termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je už pryč. Přesně před týdnem, v pondělí 31. ledna, měli poplatníci dodat formulář na finanční úřad. Pokud tak neučinili, stále mají možnost vyhnout se sankcím.
07.02.2022
Kontroly čTečkou budou minulostí. Jak se s nimi podnikatelé poprali?
Mnoho podnikatelů muselo kontrolovat bezinfekčnost svých zákazníků aplikací čTečka. Jak to hodnotí a jaké to mělo dopady?
07.02.2022
Kdo podává daňové přiznání za rok 2021? A komu se to vyplatí, i když nemusí?
Daňové přiznání za rok 2021 nepodávají jen podnikatelé, ale také další poplatníci. Přiznání musí podat i některé OSVČ s paušální daní.
07.02.2022
Účetní závěrku za vás do rejstříku vloží finanční úřad, musíte ale podat žádost
Účetní jednotky, které jsou obchodními korporacemi a které nepředávají účetní závěrku do sbírky listin veřejného rejstříku prostřednictvím České národní banky, mohou nově účetní závěrku vložit do veřejného rejstříku skrze finanční úřad. Příslušná novela zákona je sice účinná již od roku 2021, obsahovala však přechodné ustanovení, podle něhož jde tuto novinku využít až na účetní závěrku, která je s
07.02.2022
Hospody se můžou těšit na nové zákazníky. Od středy vstoupí i neočkovaní
I přes vysoká čísla nově nakažených přistupuje vláda k uvolnění opatření. Ruší se podmínka ON při vstupu do restaurací, na kulturní, sportovní a další akce.
07.02.2022
Vyšší osvobozené příjmy musíte berňáku ohlásit, týká se to i lidí zasažených tornádem
Nejpozději v termínu pro podání daňového přiznání musí všichni poplatníci, kterých se to týká, podat též oznámení o osvobozených. Nezáleží přitom, zda jde o podnikatele.
04.02.2022
Pěstuje a prodává microgreens: čerstvou zeleninu a bylinky v mikro provedení
V zemědělství zažívají neuvěřitelný rozkvět tzv. microgreens, tedy mikrozelenina či mikrobylinky. Jejich filozofie zaujala také Tomáše Leciána. Založil městskou farmu Micro Zelda.
04.02.2022
Je lepší začít podnikat jako OSVČ, nebo prostřednictvím s.r.o.?
Co zohlednit při rozhodování, zda začít podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (živnostník), nebo si raději založit společnost s ručením omezeným?
04.02.2022
Konec covid pasů v restauracích? Novela pandemického zákona je umožní zas zavést
Soud sice zrušil opatření, které podmiňovalo vstup do restaurací předložením tzv. covid pasu, novela pandemického zákona však dá vládě možnost pasy opět zavést.
04.02.2022
Kompenzace pro podnikatele: Pomoc dostanou provozovatelé vánočních trhů, restaurace a další
Vláda na včerejším zasedání řešila mimo jiné otázku kompenzací pro podnikatele, kteří byli postiženi protiepidemickými opatřeními, která omezila jejich činnost především v závěru uplynulého roku.
03.02.2022
Informace o zaplacených zálohách na pojistém už OSVČ do schránky nepřijde. Teď už jedině online
Pokud OSVČ vyčkávají psaní od sociálky, která zasílá do schránek tzv. inventuru pohledávek, nedočkají se. Od letošního roku se způsob dodání informací o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ zásadně mění.
03.02.2022
Pustili se do pěstování konopí, které má sloužit nejen k léčebným účelům
Tomáš Mikula a Jiří Velechovský, zakladatelé SensiQure, v rozhovoru pro Euro.cz popisují, jaké byly jejich první byznysové kroky.
03.02.2022
Jak se daňově posuzují příjmy poskytovatelů ubytovacích služeb přes Airbnb?
Pokud pronajímáte svůj byt prostřednictvím Airbnb a jiných podobných platforem, zbystřete. Nejedná se o klasický příjem z nájmu, ale o ubytovací službu, a tím pádem jste považováni za osobu samostatně výdělečně činnou. Co vše musíte ohlídat?
03.02.2022
Oznámení o plnění povinného podílu zaměstnáváním zdravotně postižených osob
Termín, kdy musí zaměstnavatelé splnit povinnost podání formuláře o plnění povinného podílu se blíží. Co se letos mění a na co je třeba pamatovat?
03.02.2022
Kolik a jaké nechtěné dárky lidé po Vánocích vrátili? Budete se možná divit
Internetové obchody už vyhodnotily, kolik měly po Vánocích vráceného zboží. O jaké šlo a s jakými se potýkaly problémy?
03.02.2022
Vláda reaguje na rozhodnutí soudu. Ruší certifikáty. Neočkovaní smí do restaurací a klubů
Mimořádné opatření, které zamezuje vstup neočkovaným do restaurací, hospod či barů a klubů, bylo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu zrušeno. Rozhodnutí začne platit až ode dneška za 6 dnů.
03.02.2022
Konec povinného testování ve firmách a OSVČ: Opatření končí od pátku 18. února
Aktuálně se musí zaměstnanci a OSVČ povinně testovat dvakrát týdně. Opatření však nebude mít dlouhé trvání. Vláda rozhodla o jeho zrušení.
02.02.2022
Neočkovaní mohou do restaurací a barů, rozhodl soud. Opatření ale bude zrušeno až za týden
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil mimořádné opatření, které se týká neočkovaných lidí. Ti totiž doposud nesměli do restaurací, hospod, barů, ale i do krátkodobého ubytování. Pokud ministerstvo zdravotnictví do sedmi dnů nijak nezareaguje, povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech skončí.
02.02.2022
Kontroly dodržování karantény ze strany policie jsou na udání. Za porušení hrozí pokuta 3 miliony
Pokud se člověk potká s nakaženým, tedy pozitivně testovaným na covid, měl by nastoupit do karantény, která nyní trvá 5 dní. Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.
02.02.2022
Otcovská od letoška na 14 dní: Jakou důležitou podmínku splnit a jak se vypočítá její výše?
Už od roku 2018 mají novopečení tatínkové možnost využít tzv. otcovskou, kdy po narození dítěte zůstávají doma. Smyslem dávky tzv. otcovské je poskytnout novopečeným tatínkům prostor pro péči o novorozence v prvních dnech po porodu.
02.02.2022
Jak se daňově posuzují příjmy poskytovatelů ubytovacích služeb přes Airbnb?
Pokud pronajímáte svůj byt prostřednictvím Airbnb a jiných podobných platforem, zbystřete. Nejedná se o klasický příjem z nájmu, ale o ubytovací službu, a tím pádem jste považováni za osobu samostatně výdělečně činnou. Co vše musíte ohlídat?
02.02.2022
Emailing stojí až za pětinou všech online prodejů. Používat ho zvládne každý
Až 19% veškerých online prodejů přichází celosvětově právě z emailových kampaní, proto je radno emailing nepodceňovat.
02.02.2022