"Oznámení o nástupu do zaměstnání" se mění. Od 1. dubna došlo ve formuláři k úpravám
S dubnem přicházejí změny u formuláře, se kterým disponují zaměstnavatelé. Jak připomíná Česká správa sociálního zabezpečení, zaměstnavatelé musí od 1. dubna 2022 používat při nástupu zaměstnance do zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění upravený tiskopis Oznámení o nástupu do zaměstnání – skončení zaměstnání. Důvodem úpravy formuláře je nově sběr údajů pro potřeby Úřadu práce ČR
01.04.2022
Některé OSVČ mají na podání přehledů pouhý týden. Které to jsou?
Povinnost podat přehled OSVČ zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení platí pro všechny OSVČ bez rozdílu druhu výdělečné činnosti, tj. hlavní nebo vedlejší. Ale i pro ty, které nebyly povinny podat daňové přiznání. Právě blížící se dubnový termín se této skupiny OSVČ týká.
01.04.2022
Mohou začít lidé z Ukrajiny podnikat v České republice?
Lidé z Ukrajiny, kteří přichází do České republiky, aby zde našli azyl, mají volný přístup na český trh práce. Pokud u nás požádají o dočasnou ochranu, mohou začít pracovat ihned.
01.04.2022
Do Česka míří také vzdělané Ukrajinky. Je nutné překročit stereotyp uklízeček
Na ruskou agresi na Ukrajině reagují tuzemské podnikatelky pomocí. Férový přístup bez stereotypů však potřebují i Ukrajinky, které tu budou chtít samy podnikat.
01.04.2022
Končí lhůta pro papírová přiznání za rok 2021. Připravili jsme velký manuál
Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání v papírové podobě k dani z příjmů za rok 2021. Připravili jsme souhrn všeho důležitého, a to včetně formulářů.
01.04.2022
Pokud nestihnete zítřejší termín pro podání přiznání, nabízí se hned dva další. Musíte ale splnit podmínky
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 je tu. Nejpozději zítra, v pátek 1. dubna 2022, by měl dorazit formulář na finanční správu. Jedná se však o tiskopis, který bude podán v papírové podobě a doručen buď osobně na úřad, nebo poslán poštou.
31.03.2022
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
31.03.2022
Řekněte si o covidovou kompenzaci, dnes byl spuštěn příjem žádostí
V České republice dneškem startuje program Covid – Nepokryté náklady. Podnikatelé z vybraných oborů, jejichž činnost zasáhla loni na konci roku vládní protiepidemická opatření, mohou úderem dnešní 9. hodiny žádat o kompenzace.
31.03.2022
Zapomenout na podání přehledu může OSVČ vyjít na 50 tisíc. Využijte návod, jak na to
Základním termínem pro podání přehledů o příjmech a výdajích České správě socálního zabezpečení je 2. května 2022. Tuto povinnost má každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. Výjimkou jsou OSVČ, které v roce 2021 platily paušální daň.
31.03.2022
Bez pšenice není pečivo. Jak vidí situaci pekaři a co požadují po vládě?
Ukrajina bývá označována jako obilnice Evropy a v souvislosti s válkou na jejím území je možné, že dojde k problémům s dodávkami pšenice. Jak se na to dívají pekaři?
31.03.2022
Životní a existenční minimum se zvýší o 10 %. Na příspěvek na dítě dosáhne více rodin
Od 1. dubna 2022 se mimořádně o 10 % zvýší životní a existenční minimum. V návaznosti na to se tak zvýší některé dávky a rovněž tak vzroste počet rodin, které mají na dávky nárok. Ruku v ruce se zvýšením minim stoupne i nezabavitelná částka, která zůstane dlužníkům po exekučních a insolvenčních srážkách. Příslušné nařízení schválila vláda.
31.03.2022
Kompenzační bonus OSVČ končí, máte posledních pár dnů na podání žádosti
OSVČ, společníci s.r.o. a lidé pracující na dohodu mají posledních pár dní požádání o kompenzační bonus. 1. dubna totiž končí lhůta pro podání žádosti o kompenzační bonus za druhé bonusové období.
30.03.2022
Také Velikonoce posunou výplatu důchodů. Které svátky penze zpozdí a které uspíší?
Nejen blížící se Velikonoce posunou výplatu důchodů. Zatímco některé svátky zaslání penzí zpozdí, jiné je urychlí.
30.03.2022
Vliv války na Ukrajině na účetnictví, ale i klasická témata. Na duben pro vás chystáme nová online školení
Během letošního jara jsme pro podnikatele, mzdové účetní, personalisty a další profíky připravili další termíny našich online školení.
30.03.2022
Nezapomeňte na možnost zpětného uplatnění daňové ztráty
V rámci novely zákona o daních z příjmů v roce 2020 byla do zákona zanesena možnost uplatnit daňovou ztrátu zpětně, tzv. carry loss back. Kdy lze zpětné uplatnění využít a co je pro to potřeba udělat?
30.03.2022
Hospody, hotely či cestovky mohou žádat o kompenzace. Jaké podmínky musí splnit?
Podnikatelé, kteří byli v listopadu omezeni restrikcemi, se konečně dočkali vypsání kompenzací. Musí však splnit řadu podmínek, například 50% pokles tržeb.
30.03.2022
Nemoci z povolání 2021: Celkové počty skokově zvýšil covid. Jak žádat o odškodnění?
Nové infekční onemocnění Covid 19, které může být za splnění určitých podmínek uznáno a odškodněno jako nemoc z povolání, se poprvé objevilo v roce 2020. Zatímco v roce 2020 bylo do Národního registru nemocí z povolání nahlášeno pouze 150 případů, v roce 2021 to bylo už 5369 případů.
29.03.2022
Як записати дитину з України в початкову школу?
Ви приїжджаєте з України до Чехії з дитиною шкільного віку? Як організувати прийняття української дитини в чеську початкову школу і де шукати вільні місця?
29.03.2022
Jaká jsou práva zaměstnanců v ČR a jak nenaletět podvodníkům? Ukrajincům poradí krátké video
Občané Ukrajiny, kteří prchají před válkou, mají volný přístup na český trh práce. Pokud u nás požádají o dočasnou ochranu, mohou začít pracovat ihned. Již není nutné pracovní povolení. Nemusí se jednat o pracovní místo ohlášené úřadu práce, ale o jakékoliv volné pracovní místo.
29.03.2022
Pozor, zpřísnily se podmínky u osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a „bytu“
Novela zákona o daních z příjmů přinesla změnu (zpřísnění) podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby. A to od zdaňovacího období roku 2021.
29.03.2022
E-shopy čekají nové povinnosti. Jen se neví, od kdy budou platit
Provozovatelé internetových obchodů musí sledovat legislativní změny a přizpůsobovat jim své e-shopy. O čem se nyní mluví?
29.03.2022
Zaměstnávání Ukrajinců v pěti praktických otázkách a odpovědích
Jak s výpisem u vstupní lékařské prohlídky, v jakém jazyce má být pracovní smlouva, jak Ukrajince proškolit a mohou u nás používat ukrajinský řidičský průkaz?
29.03.2022
Радимо українцям: Де дорослі можуть відвідувати курси чеської мови
Ми приносимо огляд, де українці можуть вивчати чеську мову. Ми маємо чітку таблицю з безкоштовними курсами.
29.03.2022
Koupě alkoholu, i když vám ještě není 18 let? Žádný problém, zjistily kontroly
Většina podnikatelů, které loni Česká obchodní inspekce zkontrolovala za pomoci figurantů, kteří byli mladší 18 let, prodala bez jakýchkoli problémů alkohol mladistvým. Využívat mladistvé figuranty může Česká obchodní inspekce od roku 2017.
28.03.2022
Konečně se dočkaly. Restaurace, hotely a cestovky dostanou kompenzace až 1,5 milionu Kč
Restaurace, hotely a cestovní kanceláře se konečně, po 5 měsících od omezení, dočkají kompenzací. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí vypsalo výzvu k programu COVID Nepokryté náklady – Sektorová podpora. O kompenzace půjde žádat od 31. března.
28.03.2022