„Čapák“ vydělá díky nižší DPH na pivu přes 7 Kč, malým výčepům je ale k ničemu
[4 minuty čtení] [KOMENTÁŘ] Při snižování DPH na pivo prý vláda myslela hlavně na venkovské malé hospůdky. Ve skutečnosti ale nižší daň pomůže hlavně drahým restauracím. Například restaurace na Čapím hnízdě vydělá na snížení DPH na každém pivu 7,44 koruny. A kolik naopak ušetří na nižší dani malá hospůdka na vesnici, kde se nevaří a kde majitel není plátcem DPH? Vůbec nic.
11.02.2020
Jaké platby evidovat? Nezáleží, co je na faktuře, ale jak je platba provedena
[2 minuty čtení] S příchodem května odstartují zbylé 2 vlny EET. Ministerstvo financí vydává informační leták. Odpovídá na otázky kolem evidence tržeb a vyvrací pochybnosti. Se startem května se evidence tržeb dotne dalších 300 podnikatelů. Tato povinnost je spojena s celou řadou povinností, které musí splnit. Více v článku EET se dotkne dalších 300 tisíc podnikatelů. Jaké povinnosti mají?
10.02.2020
Pozor na placení mýta. Jeho provozovatel vám může zablokovat palubní jednotku
[4 minuty čtení] V rámci nového mýtného systému musí mít provozovatel vozidla elektronické zařízení – palubní jednotku. Kdy dochází k její blokaci a na co je třeba dát si pozor? Palubní jednotka je nepřenosná a od 1. 12. 2019 ji provozovatel vozidla musí používat při jízdě po zpoplatněných pozemních komunikacích na území České republiky ve vozidle, které podléhá povinnosti platit mýtné.
10.02.2020
Roční zúčtování daně u zaměstnavatele, nebo daňové přiznání?
[4 minuty čtení] Pokud zaměstnanec nemá povinnost podat daňové přiznání, může volit z obou variant. Ač se to na první pohled nezdá, jedna je pro zaměstnance výhodnější. Nejvyšší čas učinit definitivní rozhodnutí, zda žádat o roční zúčtování posledního zaměstnavatele či podat daňové přiznání.
10.02.2020
Na mýtném se za leden vybralo 948 mil. Do karet hraje více zpoplatněných silnic
[1 minuta čtení] Celkový výběr mýta vzrostl meziročně o 6 procent. Růst mýtného byl dán zejména rozšířením sítě nově zpoplatněných dálnic a silnic I. třídy Hlavním důvodem výrazného meziročního růstu v předepsaném mýtném je zpoplatnění více jak 900 km silnic I. třídy a dálnic.
07.02.2020
Balíky u zákazníků za 2 dny. Dopravci a eshopy zrychlili, v budoucnu ale podraží
[2 minuty čtení] E-shopy a dopravci zatlačili na jeden z klíčových bodů. Zrychlili a zkvalitnili doručení objednávek. Vánoční období mají e-shopy a dopravci už za sebou, patří mezi jedno z nejnáročnějších. V loňském roce si však poradili s doručováním zásilek v rekordním čase.
07.02.2020
Jak v rámci e-neschopenek poznat, že nemoc zaměstnance trvá i další měsíc?
[3 minuty čtení] Dříve donesli nemocní zaměstnanci lístek na peníze, že k poslednímu dni měsíce nemoc trvá. Jak to poznat teď? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu. Podrobnosti k e-neschopenkám najdete v diskuzi na BusinessCenter.
07.02.2020
Jak na tiskovou zprávu, která vás dostane do novin? Základem je předmět e-mailu
[7 minut čtení] Tisková zpráva je i v dnešní době jedním ze základních nástrojů vztahů s veřejností a při komunikaci s médii je v podstatě nezanedbatelnou součástí. Význam klasických tiskových zpráv klesá s rozvojem sociálních médií, ale stále představuje významnou a rychlou cestu do médií. Jak ji udělat správně?
07.02.2020
Paušální daň by letos činila 5378 Kč. Čtěte, kdo všechno ji bude moct využít
[5 minut čtení] Místo tří odvodů na daň a pojistné budou moct OSVČ vše vyřešit jednou platbou a nemusely by navíc podávat přiznání. Návrh zákona je už v připomínkovém řízení. Ačkoli ministryně financí Alena Schillerová avizovala jeden paušální odvod (paušální daň) místo daně z příjmů a sociálního a zdravotního pojištění už před rokem, paragrafové znění zákona poslalo ministerstvo financí do připom
07.02.2020
Odvádí méně než zaměstnanci, pocítí to na důchodech. AMSP se živnostníků zastává
[1 minuta čtení] Asociace malých a středních podniků a živnostníků se ohrazuje vůči slovům ministryně na adresu živnostníků. Na důchod mají stejný nárok jako zaměstnanci. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR reaguje na slova ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která se v pořadu Interview ČT24 vyjádřila k plánované reformě důchodového systému.
06.02.2020
EET se dotkne dalších 300 tisíc podnikatelů. Jaké povinnosti mají?
[2 minuty čtení] Od května 2020 se elektronická evidence tržeb dotkne zbylých dvou vln. Povinnost evidovat tržby tak dopadne na dalších 300 tisíc podnikatelů. V pátek 1. května dojde k náběhu závěrečné fáze elektronické evidence tržeb. EET tak s několika výjimkami zahrne všechny zbývající sektory ekonomiky, ve kterých podnikatel přijímá hotovostí tržby.
06.02.2020
Novela znovu změní záruční podmínky. Opouští koncept zákonné záruky
[6 minut čtení] Jaké změny, které přinese novela občanského zákoníku, budou mít největší dopad na podnikatelské prostředí? Připravovaná novela občanského zákoníku z pera Ministerstva spravedlnosti ČR má za cíl implementovat do našeho právního řádu dvě unijní směrnice týkající se ochrany spotřebitele.
06.02.2020
Povinnosti u zvláštního režimu EET? Každé 3 měsíce musíte podat pekelný formulář
[4 minuty čtení] U zvláštního režimu EET si nestačí jen vyzvednout na úřadě účtenky. Čtyřikrát do roka musíte vyplnit i detailní formulář o tržbách. Nabízíme ho ke stažení. Ve formuláři Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu musíte vyplnit počet a výši tržeb a také storen za každý jednotlivý den, a to za každou provozovnu zvlášť. Formulář tak obsahuje stovky kolonek. Podnikatelé navíc
06.02.2020
Odpočty u pojistného na zdravotní pojištění: O co jde a koho se týkají?
[2 minuty čtení] V souvislosti se zdravotním pojištěním se objevuje výraz odpočty u pojistného. Kterých pojištěnců se tento pojem týká? Takzvané odpočty se týkají jen osob, kterým je přiznán invalidní důchod (tj. platí za ně pojistné stát) a zároveň jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstna
05.02.2020
Malé firmy a živnostníci dostanou od státu pokladní terminály k EET zdarma
[2 minuty čtení] V květnu tohoto roku odstartují zbylé dvě vlny elektronické evidence tržeb. Stát chce malým firmám rozdat platební terminály. Malé firmy a živnostníci by mohli na přípravách na další dvě vlny elektronické evidence tržeb ušetřit. Stát má pro ně desítky tisíc platebních terminálů zdarma.
05.02.2020
Placení mobilem se neustále rozšiřuje. Které banky ještě Apple Pay nemají?
[4 minuty čtení] Ode dne spuštění Apple Pay v České republice uplynul už téměř rok. Jak to s touto službou vypadá? Mají ji všechny tuzemské banky? Placení pomocí Apple Pay (případně Google Pay a dalších technologií) je velmi snadné. Stačí mít nahranou kartu ve svém mobilním zařízení a při placení ji přiložit.
05.02.2020
Sjednání zkušební doby má svá pravidla i záludnosti
[5 minut čtení] Jejich nedodržení či přehlédnutí se může vymstít. Zaměstnanci i zaměstnavateli. Zpětně se bohužel napravit nedají. Server Podnikatel.cz připravil pravidla sjednání zkušební doby v šesti praktických otázkách a odpovědích
05.02.2020
Nižší DPH na čepované pivo nebude platit pro všechny, stánkaři mají smůlu
[2 minuty čtení] Od května 2020 mělo zavedení EET kompenzovat mimo jiné snížení DPH na vybrané zboží a služby. Nižší DPH na čepované pivo však bude platit jen pro restaurace. Aby totiž mohlo být čepované pivo ve snížené sazbě, musí tvořit součástí stravovací služby. Informaci dnes potvrdila České televizi ministryně financí Alena Schillerová.
04.02.2020
Další rána pro venkov? Za dvojí kvalitu potravin mají být pokutováni i prodejci
[3 minuty čtení] Až 50 milionů korun pokuty za dvojí kvalitu potravin. Podle představ vlády však mají být sankcionování i prodejci. Proti tomu, aby byli trestáni obchodníci, však protestují podnikatelské svazy, podle kterých má být odpovědnost pouze na výrobcích. Asociace upozorňují, že novinka by především dopadla na malé venkovské obchodníky, kteří nemají možnosti, jak dvojí kvalitu zjistit.
04.02.2020
Účtenkovka nabízí šanci pro vykuky. Má smysl za ni utrácet 86 milionů ročně?
[1 minuta čtení] Účtenková loterie má za sebou už 27. slosování. Zájem o ni je zjevně kolísavý, spíš se zdá, že nabídla příležitost pro filuty, kteří si rádi hrají. Účtenkovka – má přimět podnikatele, aby vydávali účtenky, a spotřebitele, aby si účtenky brali. Motivací budiž jim celá škála výher, které mohou získat.
04.02.2020
Produkty v akci, nebo nejoblíbenější zboží? Co je lepší dát na homepage e-shopu?
[6 minut čtení] Titulní stránka je v řadě případů to první, co uvidí návštěvník, když přijde na e-shop. Je lepší na ní propagovat produkty v akci, nebo nejoblíbenější zboží? Hlavní stránka je v mnoha případech první kontakt s potenciálním zákazníkem, proto by jí měla být věnována zvláštní pozornost.
04.02.2020
Vše, co potřebujete vědět o zvláštním (offline) režimu EET, včetně formulářů
[9 minut čtení] Podnikatelé už mohou žádat o zvláštní papírový režim EET. Připravili jsme velký souhrn všeho potřebného k zvláštnímu režimu, a to včetně formulářů ke stažení. Čtěte, v čem zvláštní režim spočívá, kdo o něj může požádat a jak má žádost a také pravidelné čtvrtletní „přiznání“ vypadat.
04.02.2020
Změňte si výši zálohy na zdravotní pojištění. Máte na to už jen týden
[2 minuty čtení] Výše minimálních záloh osob samostatně výdělečně činných se mění každoročně. Na změnu trvalého příkazu zbývá poslední týden. Od 1. ledna 2020 se minimální záloha osob samostatně výdělečně činných zvýšila na 2352 Kč. V nové výši musí být zdravotní pojišťovně uhrazena už za leden.
03.02.2020
Chcete dostat značku lidem pod kůži? Zkuste real-time marketing
[5 minut čtení] Marketing v reálném čase existuje dlouho a nahrává mu internet a sociální sítě. Je způsobem, jak se dostat mezi lidi – stačí jen správné cílení a dobrý nápad. Real-time marketing umožňuje firmám získat pozornost lidí (často i médií), a to prakticky beznákladově. Při dobrém načasování a použití správné tonality pomůže snadno dostat danou značku člověku pod kůži.
03.02.2020
Novela vyhlášky o fondu kulturních i sociálních potřeb se dotýká i podnikatelů
[8 minut čtení] K 1. lednu 2020 se po dlouhé době dočkala zásadní novely vyhláška o FKSP. Přinášíme souhrn nových i upravených zaměstnaneckých benefitů. Vyhláška není určena pro podnikatelskou sféru, avšak i ta zde může najít v oblasti úpravy benefitů inspiraci. Jedno ustanovení však má se státní sférou společné.
03.02.2020