Revoluce v tvorbě zákonů: Účinnost jen ve dvou dnech v roce a tabulka povinností
[3 minuty čtení] Sněmovna podpořila návrh, aby zákony nabývaly účinnosti pouze ve dvou dnech v roce. O jednotných termínech účinnosti zákonů se přitom hovoří od roku 2010. Konkrétně půjde o 1. leden a 1. červenec. Součást zákonů by nově též měla tvořit tabulka povinností, které norma zavádí pro občany a podnikatele, včetně sankcí za jejich nesplnění a případně dalších okolností těchto povinnosti.
16.07.2019
Chcete pořádat farmářské trhy? Dbejte na dobré jméno, vysokou kvalitu a pravidla
[5 minut čtení] Farmářský trh svému pořadateli nevydělá majlant, umožní mu ale spojit podnikání se sociálním rozměrem. Vedle kvalitních potravin totiž jde i o setkávání lidí. Své zákazníky i dodavatele si dobře zavedený farmářský trh najde. A i přes mnohem větší konkurenci, kterou trhy v prodeji potravin mají, zájem o ně stále roste.
16.07.2019
Nejčastější prohřešky e-shopů? Nepravdivé informace o zboží či reklamacích
[2 minuty čtení] Česká obchodní inspekce uskutečnila v 1. čtvrtletí tohoto roku 293 kontrol a její inspektoři zjistili nedodržení legislativy u 84 % případů. Obchodníci například klamali spotřebitele tím, že uváděli nepravdivé informace nebo takové informace, které by spotřebitele mohly uvést v omyl. Také neinformovali o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, společně s údaji o tom, kde lze rekl
15.07.2019
Práce načerno nebo nedodržování pracovní doby: Padaly za to milionové pokuty
[1 minuta čtení] Sankce rozdávala inspekce práce taky v dalších oblastech zaměstnávání. Za minulý rok si tak na chlebodárce posvítil více jak 28tisíckrát. Státní úřad inspekce práce v minulém roce provedl více jak 28 tisíc kontrol a uložil více než 4 tisíce pokut. Souhrnná výše dosahuje téměř 300 milionů korun.
15.07.2019
Na další propagaci Účtenkovky směřuje více než milion korun
[2 minuty čtení] Zájem o Účtenkovku mají podpořit reklamní videospoty a grafické postery za 1,4 milionu korun s DPH. Vyplývá to ze smlouvy, kterou před několika týdny uzavřelo ministerstvo financí se společností Event Service. Jedná se již o několikátou investici do propagace do loterie za sebou. Naposledy v dubnu letošního roku zaplatilo ministerstvo několik milionů korun do rozhlasové kampaně.
15.07.2019
Nevíte, co zrovna přidat na Instagram? Inspirujte se praktickými tipy
[4 minuty čtení] Při plánování obsahu na sociální sítě každý někdy narazí na problém, co zrovna zveřejňovat. Proto nyní přinášíme tipy na obsah na Instagramu. Instagram je zaměřený na vizuální obsah, a to hlavně v líbivé podobě. I když nemáte byznys plný zrovna výstavních produktů, můžete své fanoušky zaujmout.
15.07.2019
Co chystá ministr průmyslu a obchodu na podporu podnikání žen?
[6 minut čtení] Když ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček předsedal podnikatelské asociaci, byl aktivní i ve prospěch podnikání žen. Jakou agendu na ministerstvo přenesl? A co na jeho aktivity říkají samotné podnikatelky? Zdá se, že téma, na kterém se obě strany hlavně shodnou, je stále potřeba snižování administrativní zátěže.
15.07.2019
Jde do důchodu, ale chce normálně dále pracovat. Co to znamená pro účetní?
[2 minuty čtení] Zaměstnanec jde do starobního důchodu, ale chce dál pracovat. Je v tom problém? A co odvody? Podnikatelé odpovídají podnikatelům v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
12.07.2019
Vedro je i zvířatům. Chovatelé, nezapomínejte jim zajistit dobrou pohodu
[4 minuty čtení] Vysoké teploty mohou negativně ovlivnit také pohodu a zdraví zvířat, proto připomínáme jejich chovatelům některé důležité zásady. Státní veterinární správa proto oznamuje, že z preventivních důvodů se jejich kontroly v tomto období ve zvýšené míře zaměřují právě na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí.
12.07.2019
Platnost prvních certifikátů EET vyprší už letos. Známe postup, jak získáte nový
[4 minuty čtení] Již letos vyprší prvním podnikatelům pokladní certifikáty, které používají pro EET. Jejich platnost je totiž pouze 3 roky. Podnikatelé by tak měli myslet na to, že si musí nový certifikát EET včas vygenerovat a následně jej nainstalovat do pokladního zařízení. Pokud to neudělají, po vypršení platnosti certifikátu jim systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách.
12.07.2019
Může vypomáhat svému manželovi v malém krámku bez smlouvy?
[2 minuty čtení] Je možné, aby žena na rodičovské dovolené vypomáhala svému manželovi v malém obchodě, aniž by měla podepsanou jakoukoli smlouvu? Problematikou rodinné výpomoci se zabýval Státní úřad inspekce práce v odpovědi na otázku vycházející z konkrétní situace.
11.07.2019
Nezapomeňte, blíží se termín pro úhradu další zálohy na silniční daň
[1 minuta čtení] Zálohy na daň silniční se vždy hradí za jednotlivá čtvrtletí. Další z termínů se blíží. Poplatníci ji musí uhradit do 15. července. Předmětem silniční daně jsou motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v Česku, pokud jsou používána v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností. Nákladní automobily a přípojná vozidla s
11.07.2019
Pečuje o dvě děti, pojistné za ni hradí stát. Co když jsou celé léto u babičky?
[1 minuta čtení] Má děti v osobní celodenní péči, nepracuje a není ani OSVČ, zdravotní pojistné za ni hradí stát. Mění se něco, když děti odjedou na celé dva měsíce k babičce? Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění (mimo jiné) za osobu celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (jedná se o kategorii „L“). Daná osoba přito
11.07.2019
7 užitečných tipů, jak v podnikání hořet, ale nevyhořet
[4 minuty čtení] Práce nad hlavu, dovolená z diáře zase vypadla, nedostatek spánku, kamarádi, co se už neozývají, protože na ně nikdy není čas, nedopnuté kalhoty. Poznáváte se? Chronické přetížení a stres, kterému jsou lidé v práci i podnikání vystavení, přinesly jako možný negativní důsledek také syndrom vyhoření. Jak mu předcházet?
11.07.2019
Změní se nejen úroky, co platí podnikatelé, ale i ty, co hradí finanční úřad
[5 minut čtení] Součástí novely daňového řádu je i revize sankčního systému. Změní se jak úroky, které platí podnikatelé, tak ty, co podnikatelům hradí finanční úřad. Potěšující zprávou pro podnikatele je například navrhované snížení úroků z prodlení a zvýšení úroků ze zadržovaného daňové počtu. Negativem je naopak výrazný pokles úroků z neoprávněné exekuce.
11.07.2019
Exekuce zaměstnanců: Co na ně může zaměstnavatel „prásknout“ exekutorovi?
[1 minuta čtení] Jaké informace o svých zaměstnancích s exekucemi může zaměstnavatel poskytnout exekutorovi? Stále v tom firmy nemají jasno. Má se to ale změnit. Vláda na začátku července schválila novelu občanského soudního řádu, exekučního řádu a dalších předpisů, které by mohly výrazně zjednodušit agendu kolem exekucí.
10.07.2019
Obchodníci, připravte se, budete mít větší odpovědnost za vady
[2 minuty čtení] Letos v květnu byly dokončeny a schváleny Evropským parlamentem a Radou EU směrnice, které obchodníkům přináší nové povinnosti z oblasti práva z vadného plnění. Jedná se o směrnici o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a digitálních služeb a směrnici o některých aspektech smluv o prodeji zboží. Zatímco některé novinky jsou pevně dané, u jiných bude záležet n
10.07.2019
Elektrocentrály vybírejte důkladně, ať váš festival neskončí fiaskem
[6 minut čtení] Léto je časem festivalů a různých eventů, na kterých organizátoři potřebují elektrocentrály. Poradíme, jak je vybrat a na co si dát pozor. Okruh zákazníků půjčoven elektrocentrál se řadí do dvou skupin: firemní zákazníci, kteří potřebují elektrocentrály pro doplnění nedostatečného výkonu firmy, nebo sanaci výpadku proudu a pak jde právě o veškeré outdoorové akce, jako jsou festival
10.07.2019
Řešíte, jak pracovat a cestovat zároveň? Inspirujte se digitálními nomády
[7 minut čtení] Je to otázka životního stylu. Někdo by se ani za nic nehnul od stolu ve své kanceláři a od oblíbené hospody za rohem. Další radši pracují na cestách. Jak na to? Vyptali jsme se Vítězslava a Štěpána na jejich doporučení z praxe. Víťa je webdesigner, Štěpán spojil cestování s koučinkem a vytvořil si tak profesi na míru.
10.07.2019
Počet firem na černé listině nespolehlivých plátců je stále rekordní
[2 minuty čtení] Společností, které nespolhelivě odvádí DPH, stále přibývá. Na druhou stranu se ale nárůst výrazně zpomalil. V polovině letošního roku podnikalo v České republice 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 %.
09.07.2019
O nás bez nás? Podnikatelé by měli mluvit do investičních pobídek
[8 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Překvapení ve Sněmovně. O nás bez nás? Opozice zřejmě nechce, aby se podnikatelé mohli vyjadřovat k investičním pobídkám. Napravit to můžou senátoři. Že se proti zapojení podnikatelů do nastavování parametrů udělování investičních pobídek v Poslanecké sněmovně postavili Piráti, není natolik překvapivé, i když i tato strana svými legislativními iniciativami již několikrát
09.07.2019
Pracovní zlozvyky jsou nakažlivé, škodí vám i lidem okolo. Jak s nimi zatočit?
[5 minut čtení] Zlozvyk je zvyk, který tomu, kdo ho praktikuje, nijak neslouží, ale škodí a ničí produktivitu. V práci může negativně ovlivnit i ostatní, kolegy či podřízené. Nejenže brzy začne okolí štvát. Ledacos z oblasti zlozvyků je vyloženě nakažlivé. Zvlášť, když je to zlozvyk nadřízených. S čím se tedy lidé v práci potýkají?
09.07.2019
Cílíte reklamu na internetu? Podívejte se, zda se vás netýká digitální daň
[2 minuty čtení] Ministerstvo financí chce zavést jednotnou digitální daň na vybrané internetové služby poskytované v ČR. Návrh reaguje na dynamický rozvoj služeb digitální ekonomiky a narovnává podmínky v českém daňovém prostředí.
08.07.2019
Termín pro podání odložených přiznání k dani vypršel. Ještě to jde bez sankcí
[2 minuty čtení] Poslední řádný termín pro odevzdání daňových přiznání pro poplatníky, kteří povinnost odložili, už vypršel. Do zítra tak mohou učinit ještě bezstrestně. Poplatník, kterému daňové přiznání zpracovával daňový poradce nebo který má ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, měl tiskopis na finanční úřad dodat nejpozději do pondělí 1. července.
08.07.2019
Nemoc vás může skolit i na pracovní cestě. Nepodceňujte proto cestovní pojištění
[4 minuty čtení] Také zaměstnanci na služebních cestách si mohou sjednat cestovní pojištění, které jim ulehčí případné problémy. Podívejte se na nabídku zaměřenou přímo na ně. Cestovní pojištění slouží k ochraně pojištěných osob při cestování. Pro mnohé je před dovolenou nebo výletem do zahraničí samozřejmostí, ale je možné si jej sjednat také před služebními cestami.
08.07.2019